3 Eylül 2015 Perşembe

AÖF YENİ KAYIT

Yeni Kayıt Tarihleri
31 Ağustos - 8 Eylül 17:00

AÖF yazı serim için birkaç gün önce yazmam gereken bu yazı bu güne kaldı çünkü ben her ne kadar Aöf mezunu olsam da sistemler her yıl değişiyor bu yüzden yanlış bilgi verememek adına önce bu sene yeni kayıt yaptıracak olan ablamın bizzat deneyimleyip tam anlamıyla işlemleri bitirmesini bekledim. 

Gelelim en yalın hali ile yeni kayıt yaptıranların dikkat etmesi gereken hususlara ;
Aöf 'den bir bölüm kazanmış ve kayıt yaptırmaya hak kazanmış kişiler öncelikle ,

1. İnternet başvurusu yapmalıdırlar.

İnternet Başvurusu yapabileceğiniz adres:  http://kayit.anadolu.edu.tr


2.İnternet başvusunu tamamladıktan sonra mutlaka o dökümanın çıktısını alıp siyah tükenmez kalem ile imzalamalıdırlar.

Kayıt için gidecekleri, bağlı oldukları Aöf bürosuna bu belge teslim edilecektir.İnternet Başvuru Belgesi 3 sayfa halinde çıkacak.

3. Dökümanda belirtilen harç miktarını Vakıfbank şubelerinden, Vakıfbank İnternet Şubesinden, Vakıfbank ATM'lerinden, 444 0724 Vakıfbank Telefon Bankacılığından T.C. kimlik numarası ile yatırabilirler.

 Eğer ATM de sorun çıkar ve makbuzu vermez ise panik yapmanıza gerek yok muhtemelen sistemde harç paranızın yatırıldığı gözükecektir. Ama her zaman işi garantiye almakta fayda var.

4. Artık bağlı olduğunuz AÖf bürosuna gidip kayıdınızı yaptırabilirsiniz. Büroya giderken yanınıza almanız gerken belgeler :

 
1. İnternet Başvuru Belgesi
  
"İnternet Başvuru Belgesi" http://kayit. anadolu. edu.tr adresinden yaptığınız başvuru işlemi sonunda yazıcıdan dökümünü aldığınız belgedir. İnternet başvuru belgesinde, başvuru yaptığınız öğrenim programı ile ilgili bilgiler olacaktır. Bu belgeyi siyah tükenmez kalemle imzalayarak kayıt sırasında AÖF bürosuna teslim etmek zorundasınız.


2. Fotoğraflı - İmzalı Form

 İnternetten yaptığınız başvuru işlemi sonunda yazıcıdan dökümünü aldığınız "Fotoğraflı-İmzalı Form"a kurallara uygun fotoğrafınızı yapıştırınız. Öğreniminiz süresince kullanacağınız imzanızı, ayrılmış alandan taşmayacak şekilde SİYAH TÜKENMEZ KALEMLE atarak formu diğer kayıt belgeleriyle birlikte kayıt yaptıracağınız AÖF bürosuna teslim ediniz. Sizlerden bu formla alınan fotoğraf ve imzanız, bilgi işlem ortamına aktarılacaktır. Bilgisayar kayıtlarındaki imzanız ile öğrencilik hizmeti almak için vereceğiniz dilekçenizdeki imzanızın aynı olması gerekmektedir.

 3. Öğrenci Bilgi Formu

İnternetten yaptığınız başvuru işlemi sonunda yazıcıdan dökümünü aldığınız "Öğrenci Bilgi Formu"na kurallara uygun fotoğrafınızı yapıştırınız. "Öğrenci Bilgi Formu" AÖF büro personeli tarafından onaylanarak size geri verilecektir. Bu formu öğrenci kimlik kartınızı alıncaya kadar, öğrenci olduğunuzu kanıtlamak ve AÖF bürolarından öğrencilik hizmeti alabilmek için kullanacaksınız  4. Öğrenim Belgesi

 Lise veya dengi okul mezunu olan adaylar, öğrenim belgelerinin AÖF bürosu veya mezun olduğu okul tarafından onaylanmış sureti ile kayıt yaptıracaklardır. Bunun dışında diğer resmi veya özel kuruluşlarca onaylanmış öğrenim belgelerinin suretiyle kayıt yapılmaz. Öğrenim belgesini AÖF bürosuna onaylatacak adaylar öğrenim belgesinin aslını ve fotokopisini AÖF bürosuna götürmek zorundadırlar. Öğrenim belgesinin aslı görülmeden AÖF bürosunca "Aslının aynıdır." onayı yapılmaz. Öğrenim belgesini kaybedenler ise mezun oldukları okuldan alacakları "Diploma Bilgilerini İçeren Öğrenim Belgesi"nin onaylı sureti ile kayıt yaptıracaklardır.Öğrenim belgesindeki kimlik bilgileri ile nüfus cüzdanınızdaki bilgilerin (ad, soyad, baba adı vs.) aynı olması gerekmektedir. Bu bilgilerinizde farklılık varsa bu farklılığa ait yasal belgenizi öğrenim belgenizle birlikte vermek zorundasınız(Evlilik nedeniyle soyadı değişenler hariç). Eğer öğrenim belgenizdeki bilgiler hatalı ise mezun olduğunuz okula başvurarak öğrenim belgenizin arkasına açıklama yaptırmanız gerekmektedir5. Fotoğraf

 Dijital ortamdaki fotoğrafınızın "uygun bulunmaması halinde" sizden fotoğraf istenecektir. Kayıt için 4 (dört) adet 4,5x6 cm. boyutunda fotoğraf gereklidir.6-Askerlik Durum Belgesi
 
Adaylar, internet başvurusunda beyan ettikleri askerlik durumuna göre Askerlik Durum Belgesi'ni AÖF bürolarına götürecek. (E devlet'ten alınan durum belgesi de geçerli oluyor)Bu durumu tamamen yeni kayıt yapan ablam ile birlikte deneyimledik bu yüzden yukarıda yazan bilgiler sadece TC. vatandaşları içindir. Her ihtimale karşı milliyet gazetesini kaynak olarak kullanıp detaylı bilgiler doğrultusunda yazmayı tercih ettim. Siz gene de özel bir durumunuz ya da aklınıza takılan bir şey var ise Ösym resmi açıklamalarını okumalısınız.Başarı dolu yıllar...
 Tuğçe. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder