25 Şubat 2015 Çarşamba

Muğla / DalyanMerhaba,
Hazır bahar yaklaşırken bir de erken rezervasyon kampanyaları henüz bitmemişken, size 2010 yılında gittiğim ve mutlaka tekrar gitmeliyim dediğim bir yerden bahsetmek istiyorum. Muğla Dalyan.
Aslına bakarsanız oraya gitmek hiç planda yoktu hatta ve hatta nerde olduğunu, nasıl gidildiğini bile bilmiyorduk diyebilirim. Muğla bizim için Marmaris ve Datça’dan ibaretti.
Ta ki 2010 yılına kadar…

Akyaka’da birkaç günlük tatil yapmaktı amacımız. İnternetten bunun için araştırma yapmaya koyulduğumuzda keşfettik Dalyan’ı.  gitsek mi gitmesek mi derken…
Bir apart otel bulduk ve sonunda değişik bir yer görme arzusunun da bizi tetiklemesiyle koyulduk yola.
Bizde en çok ilgi uyandıran şey, internetten resmini gördüğümüz Dalyan kanalının denize ulaştığı yer olan İztuzu plajı oldu. Ve gerçekten görülmeye değerdi.                                                          (Resim google görselden alıntıdır.)

Dalyan,  Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde. Köyceğiz Gölü ile Akdeniz'i birleştiren ana kanal üzerinde bulunuyor. Gözlerinizi kapatın ve bir tarafı göl diğer tarafı deniz olan bir sahil düşünün. İşte orası İztuzu plajı.
Giderken biraz zorlandık İzmir’den gidiyor olmamıza rağmen yol bir türlü bitmek bilmedi sanki. Ayrıca Dalyan  ana yoldan 12 km içeride bu da onun fazla gelişememiş olmasının nedenleri arasında olsa gerek. Fazla Gelişmemiş olması bizim için oldukça güzeldi çünkü, burası bina görmekten bıkmış daha doğal yerler arayanlar için birebir.

Biz orada Gürkan Apart ’ta konakladık . Muğla’nın sıcak insanı bize sanki evimizdeymişiz rahatlığını yaşattı. Bayram sabahı bütün Apart sahiplerinin ve konaklayan misafirlerin birbiriyle bayramlaşıp şen şakrak bahçede herkesin kendi masasında kahvaltısını yapıyor olması televizyonlardaki  sıcak Muğla dizilerini aratmayacak türdendi.
Ama çarşıya çıktığınız an işler değişebilir hatta ve hatta kendinizi yabancı ülkeye gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Tabir-i caizse çarşı turist yuvası gibiydi birçoğu artık oranın yerlisi olmuştu bile…

Apart sahiplerinin önerisiyle ertesi sabah bir tekne turuna çıktık. İztuzu plajı, Köyceğiz gölü ayrı ayrı her ikisinde de yüzme imkânını bulduk. Çamur banyosu yapıp, Dalyan kanalının öbür yakasında bulunan Kaunos antik kentini, Cepheleri tapınak biçiminde oyulmuş olan Kaunos Kaya Mezarlarını da görme fırsatını yakaladık.
İztuzu Plajını görmeden önce en güzel plajın Çeşme’de olduğunu düşünürdüm. Ama öyle değilmiş. İztuzu plajı, tertemiz  berrak denizi ve sanki elekle elenmiş havasındaki kumları ile gönlümün birinci sırasına oturdu.Ayrıca bahsetmeden geçemeyeceğim bir diğer husus da Dalyan’ın göbeğinde Sizi Büyük bir Kaplumbağa heykeli karşılar. Bunun da bir öyküsü varmış elbette ki. Öğrendiğim kadarıyla, Dünya'nın ilgisini çeken caretta-caretta kaplumbağaları  Nisandan Eylüle kadar Dalyan'ın konuğu olurmuş. Nil kaplumbağaları ise sürekli Dalyan kanallarında yaşarlarmış. Evet, Dalyan Kaplumbağaları ile de meşhur bir belde aynı zamanda. İlk başta bunları normal kaplumbağalar sandım. Ta ki o kocaman fotoğraflarını görene kadar…


Beni cezbeden bir diğer özellik ise çevre yerlerde yediğim alabalıkların lezzeti, gezip görülesi nice çevre bölgeler oldu. Sadece Dalyan ile sınırlı kalmayıp biraz da gezmek, keşfetmek isterseniz emin olun muhteşem bir tatilin baş kahramanı olmamak imkansız.

Aşağıdaki resim 2010 dan kalma. Gezmek için Dalyandan çıkıp bulduğumuz adeta cennet denilebilecek bir yere ait.  Alttan akan su buz gibi. İki üç sallanmadan sonra kendinizi bu suya bırakabiliyorsunuz aynı suyun içinde yiyeceğiniz alabalığın lezzetine değinmiyorum bile. Eğer imkanının olursa apartlar gayet uygun fiyatlı oluyor. Hem ekonomik hem farklı.  Gidin bir görün derim.

                                                                    Mutlu günler…                                                          *   TugceCalıskanerler


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder