12 Mayıs 2018 Cumartesi

Hamilelik Günlüğüm | İlk Üç AySelamlar,

Hamile olduğumu öğrendiğim ilk bir iki hafta kendimi inanılmaz iyi ve zinde hissediyordum.Fakat bu durum yerini zamanla halsizliğe ve isteksizliğe bıraktı. Yavaş yavaş midem bulanmaya istifra etmeye başladım. O günlerde sadece yatıp uyumak hiçbir şey yapmamak istiyordum. Araştırmayı, hamile fotoğraflarına bakmayı da bırakmıştım. Hatta ve hatta takibe aldığım ve aşırı paylaşım yapan birçok hesabı da takipten çıkardım. Midem bulandıkça ve o paylaşımları gördükçe sanki daha çok bulanıyordu. Bi an durup ''ya birkaç ay böyle devam ederse?'' diye düşündüm.

Neyse ki öyle olmadı. Mide bulantılarım bir süre sonra geçti. Tabi bunda beslenme rutinimin de katkısı vardır. Bir süre hep ekmek arası peynir yedim. Evet iyi bir şey değil ama ben çözümü böyle buldum.İnsan çok sevdiği şeylerden bile tiksinebiliyor lafı inanılmaz doğruymuş. Hafta da iki kere balık yiyen ben, bıraksalar her öğünde yumurta yiyebilecek olan ben, ilk üç aylık süreçte sadece yemek için yedim. Hiç sevmeyerek ve istemeyerek. Hele ki et! kokusuna tahammül edemiyorum.

Yemeyi abarttığım şey ise kesinlikle meyve. Zaten meyve tabağı hazırlayıp tv karşısında yemeye bayılırdım şimdi iki katına çıktı. Özellikle de çilek. Her gün mutlaka yarım kilo yiyorum. Resmen mis gibi kokuyor. Esans mı sıkıyorlar ne yapıyorlarsa insanı etkiliyor.

Bir diğer değişken ise tahammül seviyem ve gerginliğim. Tahammül seviyem normalde çok yüksekken şimdiler de epey aşağılarda olduğunu bizzat hissediyorum. Aynı zamanda bana göre değil ama çevremdekilere göre epey gerginmişim öyle diyorlar :) o kadar da olsun canım değil mi ama!

10. haftadan itibaren kremlerimi aksatmadan süremeye başladım. Cildim normalde de kuru eğer kontrol altına almazsam daha da kuruyabilir diye korktuğumdan daha çok önlem alıyorum. İlk üç aylık süreçte elimden  geldiğince iyi beslenmeye çalışsam da mide bulantısı birçok şeyin önüne geçti. Umuyorum ki bundan sonra ki aylarda daha iyi beslenip daha zinde hissedeceğim. Benim güzel miniğim sağlıkla gel :)

Aşkla Kalın,
Tuğçe