5 Haziran 2015 Cuma

Çandarlı


Merhabalar!


Hazır haziran ayının ilk haftasındayken güzel bir gittiğim yerler yazısı hazırlamak istedim. :) Günün misafir konusu, en sevdiğim sıcacık yerlerden biri '' Çandarlı ''

İzmir'in Dikili ilçesine bağlı olan çandarlı, yaz aylarında birçok kez günübirlik olmakla birlikte,  hafta sonu kaçamağı yaptığımız bir yerdir. Ailece pek severiz. Hatta annem ve babam çandarlı kale civarına yani merkezine yerleşmeyi orada yaşamayı da gönülden isterler. Umarım bu hayalleri günün birinde gerçekleşir :)


Herkesin diline doladığı ''çandarlının denizi soğuktur'' lafı bizim için bir artıdır. Nedenine gelicek olursak, yazın kavuran sıcağında bir de denizde kavrulmak istemeyiz aksine serinlemek için girdiğimizden bu bizim için bir avantaj haline dönüşür. Sanırım sevdiğimizden olsa gerek ki bize hiç soğuk gelmez o da ayrı bir konu tabii :)

İnsanının oldukça sıcak ve samimi oluşu şehir yorgunluğunu alıp götürüyor üstümüzden. ayrıca her yaş grubuna hitap edebilecek farklı eğlence mekanları hafta sonu kaçamağı için ayrı bir güzellik. Ön sahilindeki kumluk alan, çocuklar içinde oldukça ideal. Akşamları açılan çarşısı gezilip görmeye, hava almaya biraz kafa dağıtmaya değer. :) Asıl atlamamamız gereken bir başka hususta şu ki, pazarı bir muhteşem! Her şeyin organik olduğu pek tabi belli oluyor sormaya gerek bıraktırmıyor. Küçük sevimli pansiyonları oldukça sıcak ve sanki evinde ağırlıyormuşcasına samimi sorumlulardan oluşur.Birkaç sevmediğim özelliğine gelecek olursak, birincisi ön sahilin özellikle hafta sonu çok kalabalık olması. İnsanların sadece bir tek plaja yoğunlaşması. Arka sahilin çok güzel olmasına rağmen kayalıklardan arındırılmaması daha aktif hale gelmesi için çalışmaların yapılmaması oldukça sinir bozucu.

Uzun lafın kısası, yaz aylarımızın vazgeçilmezi olan Çandarlıyı pek severiz, gitmeden edemeyiz. Aklımız kalır,hatırı kalır. :)

Sevgiyle Kalın Tuğçe.