8 Mart 2015 Pazar

EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜMutlu Pazarlar, Bloğumda bulunan nedenini henüz çözemediğim teknik bir sorundan dolayı yazılarımın tarihi yanlış çıkıyor.Yazdığım her yazı bir önceki günün tarihini gösteriyor.Büyük ihtimalle 8 Mart tarihli bu yazım, 7 Mart olarak sayfamda yerini alacak. Neyse ki sorun değil gönüller bir olsun :)

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Gerçekte tekstil fabrikasında 129 kadın işçinin ölümüyle son bulan o olaylı güne dayanıyor tarihi geçmişi.Aslına bakarsak bir yas değil kutlama, farkındalık ve nezaket dolu mesajlar içeriyor günün anlamı.Emekçi,fedakar kadının günü!

 Son zamanlardaki kadın cinayetlerinin,şiddetlerinin,tecavüzlerinin tam da üstüne gelen 8 Mart! artık bu bile çok görülür oldu kadına.Evet çiçekçiler gene çiçek satıyor. Hediyeler gene alınıyor. Ve bir takım organizasyonlar gene yapılıyor belki de artarak belki de abartılarak ve belki de çoğalarak. Ama gel gelelim başka bir iş var bu işin içinde oda teknolojinin gelişmesiyle yeni yeni farkına vardığımız sosyal paylaşım sitelerinde ahkam kesilen birbirimizle paylaştığımız şu yazı '' Bu gün asıl emekçi kadınların, işçi kadınların günü'' muhtemelen bu yılda görücez bu tarz yazıları. Ordan burdan kopyalayıp yapıştıranları...
Evet bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve belki de gerçek emekçi kadınlarımız sözle bile kutlama almıyor bugün. Bugün bile bir teşekkürü hakketmediğini hissediyorlar.Bugün bile haklarının farkına varamıyor. Bazılarımız da şu sözlere maruz kalıyor : '' Ya kadınlar günü deyip duruyorlar bugün emekçi, işçi kadınların günü!'' birazdan söyleyeceklerim tam da onlara geliyor...

Evet bugün Dünya ''Emekçi'' Kadınlar Günü,
Tarla süren,inek sağan kadının.
Hani şu çamaşırını yıkayıp ütüleyip önüne tertemiz getiren kadının.
Yemeğini yapıp, karnını doyuran ve bunu artık görev haline getirmiş yapmaması ayıplanan kadının.
Evini temizleyen her yeri pırıl pırıl yapan kadının.
Dünya'nın en şiddetli sancısını çekip, çocuğunu kucağına aldığında çektiği sancıyı ''Dünya'nın en yüce duygusu'' diye tanımlayan kadının.
''Sustur şu çocuğu! sabah işe gideceğim'' dediğin de ''sustur şu çocuğu!'' diyecek kimsesi olmayan kadının.
Sırf senin gözüne güzel gözükmek için bir saat boyunca saçıyla makyajıyla uğraşan ve bunun için alay konusu olan kadının.
Ayakları şişene kadar topuklu ayakkabılarla parmak ucunda yürümek zorunda olan kadının.
Uzun saçlısının aklı kısa, sarı saçlısının aptal olduğu kadının.
Senin için yaratıldığını düşündüğün, cinsel obje gözüyle bakılan kadının.
Misafirin çayından, ikramından sorumlu, gözlerini misafirden ayırmamak zorunda olan kadının.
Eğer bir eve temizlikçi,bakıcı alınacaksa onun kadın olmasından başka bir seçeneğin olmadığı Temizlikçi kadının,bakıcı kadının günü.
''Kadınların işi çok zor'' dediğin halde, onu görmezden gelmeye devam ettiğin kadının.
Her seferinde annenin yemekleriyle, yemeklerini kıyasladığın kadının.
İçgüveyliğini yerden yere vurup, kat kat diktiğiniz aile apartmanlarına gelin diye aldığınız kadının.
Sanki kendi aklı yokmuş gibi giydiği kıyafete, harcadığı paraya karar verdiğiniz kadının.
Önce kadınlarımız okusun hayatları değişsin deyip, sonra ''o eski emekçi kadınlardan kaldı mı artık?'' diye bastırmaya çalıştığınız, önce cahilliğiyle sonra emeğiyle vurduğunuz kadının.
Kırmızı dudaklara ''vaaaovvv!'' diyip, yemek yapan ellere ''ıyy!'' dediğiniz kadının.
Ben uçkuruma sahip çıkamıyorum demek yerine, mini etek giyiyorsan tecavüze uğrayınca bas bas bağırmayacaksın dediğin ve bunda zerre kadar adamlık aramadığın kadının günü.
Toplumdaki statüsü ne olursa olsun,kadın her koşulda emekçidir.

                            8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder